خرید فالوور اینستاگرام خرید لایک اینستاگرام
خانه / پستانداران ایران / دلفین فریزر

دلفین فریزر

دلفین فریزر

 

نام علمی : Lagenodelphis hosei

نام انگلیسی:  Fraser’s Dolphin  

نام فارسیدلفین فریزر

 

 

دلفین فریزر

مشخصات: پوزه‌ی كوتاه و نامشخص، باله‌های پشتی و سینه‌ای نسبتاً كوتاه، رنگ پشت خاكستری تیره، پهلوها خاكستری روشن و رنگ شكم و گلو سفید است. در پهلوها سه نوار وجود دارد كه از اطراف چشم شروع می‌شود و تا مخرج ادامه دارد. رنگ نوار بالا سفید كرمی، نوار وسط سیاه‌رنگ و نوار پایین سفید است. این‌گونه به‌تازگی در لیست IUCN به‌عنوان گونه‌ای از خلیج فارس و دریای عمان معرفی شده است.

اندازه‌ها: طول بدن تا ۲۷۰ سانتی‌متر، طول باله‌های سینه‌ای ۲۲ تا ۲۹ سانتی‌متر، ارتفاع باله‌ی پشتی ۱۳ تا ۲۲ سانتی‌متر، پهنای باله‌ی دمی ۴۱ تا ۵۹ سانتی‌متر، تعداد دندان‌ها در هر نیمه‌ی آرواره‌ی بالا ۳۶ تا ۴۴ عدد و در هر نیمه‌ی آرواره‌ی پایین ۳۴ تا ۴۴ عدد، وزن حدود ۲۰۰ كیلوگرم.

پراكندگی: خلیج فارس و دریای عمان.

پراكنش جهانی: آب‌های گرم اقیانوس‌های اطلس، آرام و هند.

عادات: به‌صورت اجتماعی زندگی می‌كند. معمولاً دور از مناطق ساحلی و در قسمت‌های عمیق زندگی می‌كند. در موقع حركت گاهی از آب بیرون می‌پرد. زمانی كه برای نفس كشیدن به سطح آب می‌آید، آب را به بیرون می‌پاشد.

غذا: ماهیان آب‌های عمیق، اسكوئیدها، میگو.

تولیدمثل: احتمالاً در تمام فصول سال قادر به تولیدمثل است. مدت آبستنی ۱۰ تا ۱۲ ماه، یك بچه می‌زاید كه حدود یك متر طول دارد. در هفت‌سالگی بالغ می‌شوند. طول عمر احتمالاً ۱۶ سال است.

 

 

درباره ی admin

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *