خرید فالوور اینستاگرام خرید لایک اینستاگرام
خانه / پستانداران ایران / دلفین راه‌ راه

دلفین راه‌ راه

 

نام علمی : Stenella coerule

نام انگلیسی:  Striped Dolphin  

نام فارسیدلفین راه‌ راه

 

 

پراکنش

دلفین راه راه

دلفین راه‌ راه

مشخصات: شباهت زیادی به دلفین معمولی دارد. پوزه‌دراز و استوانه‌ای‌شكل است. رنگ پوزه و پشت خاكستری، زیر گلو و سینه سفید است. در هر طرف بدن دو نوار باریك به رنگ سیاه وجود دارد. این نوارها ابتدا به‌صورت یك نوار از ناحیه پوزه به‌طرف چشم‌ها كشیده شده، سپس منشعب می‌شود. یك نوار به باله‌ی سینه‌ای و نوار دیگر كه نوار پهلویی نامیده می‌شود در امتداد پهلو تا ناحیه مخرج ادامه می‌یابد. گاهی اوقات یك نوار كوتاه از نوار پهلویی به سمت پایین منشعب می‌گردد. در این دلفین یك ناحیه سفید تا خاكستری روشن در اطراف شانه‌ها وجود دارد كه به طرف باله‌ی پشتی ادامه یافته و رنگ سیاه پشت را قطع می‌كند.

اندازه‌ها: طول بدن حدود ۵/۲ متر. وزن حدود ۱۵۰ تا ۱۶۰ كیلوگرم. قطر دندان‌ها حدود ۳ میلی‌متر و تعداد آنها در هر نیمه‌ی آرواره بین ۳۹ تا ۵۵ عدد است.

پراكندگی: در ایران دریای عمان. در آبان‌ماه سال ۱۳۸۶ در ساحل روستای كوه مبارك واقع در ۷۰ كیلومتری غرب شهرستان جاسك تعداد ۷۳ عدد از این دلفین توسط مؤلف مشاهده و تعیین هویت گردید. این دلفین‌ها به‌صورت دسته‌جمعی به ساحل آمده و همگی تلف شده بودند. یك دلفین جوان كه هنوز زنده بود به دریا منتقل گردید ولی این دلفین مجدداً به ساحل آمد و در كنار بقیه جان سپرد. علت این مرگ دسته‌جمعی هنوز به‌درستی مشخص نشده است.

پراكنش جهانی: آب‌های معتدل و گرم جهان.

عادات: به‌صورت اجتماعی در دسته‌های بزرگی كه تعداد آنها ممكن است از ۱۰۰ دلفین تجاوز كند مشاهده می‌شود.

غذا: از ماهیان كوچك حدود ۱۳ سانتی‌متری و اسكوئیدها تغذیه می‌كند.

تولیدمثل: مدت آبستنی حدود یك سال است. در اواخر تابستان یك بچه می‌زاید. طول عمر حدود ۵۸ سال است.

منبع:ایران  دزرتز

درباره ی admin

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *